Genel

Hakiki Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı aslında taze zeytinlerden çıkarılan bir çeşit meyve suyudur. Hakiki zeytinyağı dediğimiz ürün kimyasal madde katılmamış, ısıl işlem veya herhangi başka bir kimyasal işlem görmemiştir. Zeytinyağını doğal olarak, kimyasal işlemden geçirmeden elde etmenin yöntemi ise taş baskı soğuk sıkım yöntemidir. Taş baskı tekniği yüzyıllardır dünyada uygulanan en doğal zeytinyağı elde etme yöntemidir.

Bunu bir meyvenin suyunu sıkmak olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir elmayı veya portakalı sıktığımızda suyunu elde ediyorsak, zeytini sıktığımızda da zeytinyağını elde etmiş oluyoruz. Anlayacağınız gerçek zeytinyağı en basit ifadeyle zeytinin suyudur.

Hakiki zeytinyağından kastımızın soğuk sıkım zeytinyağı olduğunu öğrendik. Bu zeytinyağları natürel sızma olarak da bilinirler. Bir zeytinyağının natürel sızma veya doğal olarak adlandırılabilmesi içinse belli laboratuvar testlerini geçmiş olması gerekiyor.

Ancak, hangi ülkede olursa olsun üretilen zeytin çoğunlukla başka yerlerdeki fabrikalarda zeytinyağı haline dönüştürülüp gene farklı yerlerde şişeleniyor ve malesef üretim zinciri boyunca aldatmak için yeterli boşluk bulunuyor.

Bu anlamda gerçek zeytinyağı ararken karşılaşabileceğiniz 2 ana aldatma yöntemi var:
“Sahte natürel sızma zeytinyağı”, en kötü ve illegal senaryoda ucuz bir soya yağı veya tohum yağı ile seyreltilir veya kimyasal olarak rafine edilmiş kalitesiz zeytinyağı ile karıştırılır. Daha iyimser bir senaryoda isi ayçiçek yağıyla karıştırılır.
Gene başka bir yaygın yönteme göre, bir önceki yılın hasatından bu yana veya daha uzun süre beklemiş zeytinyağı ile karıştırılır. Bu bir önceki yöntem gibi illegal değildir, ancak etik de değildir. Şişe mağazaya ulaştığı zaman zeytinyağı o muhteşem sağlık faydalarını ve lezzetini kaybetmiş olur.

Ayvalık Zeytinyağına Güvenebilir miyiz?

Bu soruya net bir cevap vermek zor fakat malesef gönül rahatlığıyla evet demek de mümkün değil. Aslında aldığınız zeytinyağının üreticisi gerçekten Ayvalık’ta bulunuyor ise muhtemelen hakiki bir zeytinyağı alıyorsunuz demektir.
Fakat her yerde olduğu gibi bu işin de sahtekarları bulunmakta ve Ayvalık ismini kullanan fakat toplanan zeytinlerin ve haliyle üretilen zeytinyağının Ayvalık’la herhangi bir ilişkisinin olmadığı işletmeler mevcut. Tarım bakanlığı bu tür tağşiş yapan firmaları düzenli olarak yayınladığı raporlarda ifşa etse de bunun önünü tam anlamıyla almak mümkün değil.

Bu durumda tüketici olarak sizlerin zeytinyağı aldığınız yerler hakkında biraz bilgi sahibi olması gerekebiliyor.
Tabi ki yapabilecekleriniz sadece bununla sınırlı değil çünkü gerçek zeytinyağı sahtesinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Bu anlamda bakmanız gereken 7 adet maddeyi size direkt üretici olarak aktarmak istedik. Gelin hakiki zeytinyağı nasıl test edilir inceleyelim.
1. İpucu: Etiketinde “Natürel Sızma Zeytinyağı” Yazmayan Bir Ürün Asla Satın Almayın.
Tabi ki tek başına bir ifade garanti değil, ancak unutmayın ki o olmadan “daima düşük kaliteli bir ürün satın alacaksınız”. Üreticiler en azından yasal kaygılardan dahi olsa natürel sızma olmayan bir zeytinyağının üzerine “natürel sızma zeytinyağı” etiketini yapıştırmazlar.
Üzerinde yalnızca “doğal”, “saf” veya sadece “zeytinyağı” yazan ve o şekilde adlandırılan herhangi bir ürünle ilgilenmeyin.
2. İpucu: Üzerinde “Hasat tarihi” ve “Taş Baskı” İbareleri veya Bir Üretim Yeri Arayın
Temel olarak, ne kadar ayrıntılı, o kadar iyi diyebiliriz., Tipik olarak sadece daha iyi zeytinyağları üzerinde bir hasat tarihi, soğuk sıkım olduğuna dair bir ibare veya üretim yeri bilgisi barındırırlar. Bir etiket üretim yerinin adından veya kullanılan zeytin çeşidinden bahsediyorsa, büyük olasılıkla orijinaldir.
3. İpucu: “En iyi Zeytinyağı” veya “Şişelenme Tarihi” Tarzı İbareleri Yoksayın
“En iyi zeytinyağı” yasal bir standarttan yoksun bir ifadedir ve hiç bir anlam ve önemi yoktur. Aynı şekilde “şişelenme tarihi” de pek bir şey ifade etmiyor. Sonuçta şişelenmeden önce bir yıl boyunca bir tankta beklemiş olabilir.
4. İpucu: Bir sertifika mührü arayın. Bütün doğal zeytinyağı üreticileri ürettikleri zeytinyağlarını laboratuvar testlerine sokarlar ve buna mukabil belge alırlar. Üzerinde “natürel sızma” olduğuna dair bir mühür arayın.
5. İpucu: Gösterişli Ambalaj ve Yüksek Fiyat Etiketine Aldanmayın.
Ucuz zeytinyağı kırmızı alarm demektir, ancak pahalısı da otomatik olarak kalite anlamına gelmez. Kalitesiz zeytinyağlarının gösterişli şişelerde yüksek etiket fiyatlarıyla kaliteliymiş algısı yaratılarak pazarlanması sık karşılaşılan bir durum
6. İpucu: Marketteyse Güvenmeyin
Tabi ki bu da tam bir kesinlik arz etmiyor fakat marketlerde bulunan zeytinyağlarının çoğu ısıl işlem görmüştür ve seyreltilmiştir. Hakiki natürel sızma zeytinyağı üreticilerinin ürünleri çoğunlukla büyük marketlerin raflarında yer almaz.
7. İpucu: Duyularınıza Güvenin.
Sahte zeytinyağı yapay kokulu, aromasız veya tatsızdır. İyi zeytinyağını – gerçek zeytinyağını – tattığınızda taze, yeşili andıran bir tat; kokladığınızda ise iç açıcı bir koku alırsınız. Bu, duyularınıza çok yoğun bir şekilde hitap eder. Aslında tadı güzelse, muhtemelen iyidir diyebiliriz. Fakat daha önce gerçek bir zeytinyağı tatmamış bünyeler için bu ölçüt biraz zorlayıcı olabilir.

Ama neyse ki kolayı var! Bir dahaki zeytinyağı alışverişinizi internet adresimizden veya Ayvalık’taki mağazamızdan yapın. Böylece hakiki zeytinyağının kokusunu ve tadını daha ilk yudumunuzda keşfedin. Daha önce yediğiniz zeytinyağları ile aradaki farkı anlamanız için koklamanız bile yetecek!