Genel

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Cilt, saç, bağırsak hastalıkları ve kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisine olumlu katkıda bulunmaktadır. 300 ile 400 yıl ömrü olan zeytin ağacı “ölümsüz ağaç” olarakta bilinmektedir. Yıllardır insanlar çeşitli tedavilerde, güzellik maskelerinde ve yemeklerde kullanılıyor. Zengin bir antioksidan kaynağı olan zeytin ve zeytinyağı doğal bir ilaçtır. Yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı sayesinde bağırsak ve mideniz temizlenir ve sindiriminizi kolaylaşır. Uzmanlar kızartmalarda dahi zeytinyağı kullanımı önermektedir.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Kalp-damar rahatsızlığı olanların günde en az 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeleri uzmanlarca önerilmektedir. Zeytinyağı damar sertliği ve kalp krizi riskine karşı en etkili doğal ilaçlardan biridir. Aynı zamada zeytinyağı vücuttaki kolesterol oranını da dengelemektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en az olduğu bölgenin Girit adası olduğunu açıkladı. Nadir zeytinyağı tüketenlere karşılık günlük zeytinyağı tüketimini ihmal etmeyenlerin kalp krizi riski %82 daha azdır. Düzenli zeytinyağı kullanımı iskemik kalp hastalığı riskini de düşürmektedir.

UZUN YAŞAMANIN SIRRI ZEYTİNYAĞI İÇERİSİNDE

Güçlü bir E vitamini kaynağı ve antioksidan kaynağı olan zeytinyağı insanların vücut dengesini düzenlerken aynı zamanda yaşam kalitelerini arttırır. Uzun yaşamanın sırrı olan zeytinyağını günde en az 2 yemek kaşığı tüketmek gerekmektedir. Sabahları kahvaltıda bir kase içerisine zeytinyağı, toz pul biber ve kekik koyarak düzenli olarak tüketmek vücut sağlığınıza oldukça yararlı olacaktır.
İçerisindeki E vitamini cilt dokularınızın daha geç yaşlanmasını sağlamaktadır. Böylece cildiniz daha berrak, parlak ve sağlıklı bir görümüm kazanırken cildinizin yaşlanmasını da geçiktirmektedir. K vitamini ise karaciğer, damar çeperleri, adeleler ve beyin gibi organlarımız için oldukça önemli ve etkilidir. Düzenli zeytinyağı kullanımı ülser riskini azaltırken aynı zamanda oluşan ülserin iyileşmesini sağlamaktadır.
Zeytinyağı, cilt ve doku yaşlanmasını önlediği gibi aynı zamanda beyin damarları ve fonksiyonlarınında gelişiminde etkili rol oynamaktadır. Alzheimer hastalığını nedeniyle oluşan hafıza kaybını da önlemektedir.

VÜCUT GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR


Zeytinyağı kemik gelişiminde etkili olduğu gibi aynı zamanda kalsiyum kaybını engellemektedir. Büyümeye yardımcı olan zeytinyağı, kemik gelişimini sağlar ve güçlendirir. Aynı zamanda kemik erimesini engellemektedir.

Bebeklerin gelişiminde günde bir kaç damla zeytinyağı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda zeytinyağı, bebeklerin gelişimi için çok önemli olan yağ asitlerini, anne sütüne eşit miktarda içermektedir.

ZEYTİNYAĞININ BİLİNMEYEN FAYDALARI

-Romatizma, burkulma ve ağrılara iyi gelmektedir.
-Merhemlerin ana maddelerinden biri olan zeytinyağı kesik ve yaraların tedavisinde kullanılır.
-Çiğ süt, zeytinyağı ve su karıştırılarak elde edilen karışım egzama olan bölgenin tedavisinde kullanılır.
-Saç dökülmelerine iyi gelir.
-Tıraş köpüğü yerine kullanılabilir.
-Sinek ısırıklarına iyi gelir.
-Denizanası ısırıklarının tedavisinde kullanılır. Yaranın bulunduğu bölgeye bir miktar sürülerek çeşitli komplikasyonların oluşması engellenir.
-Cildin radyasyondan korunması için kullanılır.
-Ağrılı güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır.
-Cildin onarımı, nemlendirilmesi ve güzelleşmesi için kullanılır.
-Kırışıkları önlemek için limon suyuyla karıştırılan zeytinyağı haftada iki kez cilde sürülür.
-Varis tedavisinde masaj yaparak kullanılır.

Zeytingiller familyasına ait olan zeytin, Akdeniz bölgesinin meşhur besinlerinden biridir. Her mevsim yeşil kalabilme özelliğinin yanı sıra 200 yıl ömre sahip olan zeytin ağacı “ölmez ağaç” ve “hayat ağacı” olarak da adlandırılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen besinlerden biri olan zeytin, zengin içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı etkili koruma ve direnç sağlamaktadır.

Ülkemizde Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde verimli olarak yetiştirilen zeytin, dünyada ise Kırım, Kaliforniya, Güney Avustralya ve Orta Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Aralık ve Şubay ayları arasında toplanan zeytin, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra tek başına tüketilebileceği gibi çekirdeğinden elde edilen yağ da sıkça tüketilmektedir. Uzmanlar her gün düzenli olarak zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini önerirken birçok derde deva olduğu konusunda da uyarıda bulunuyorlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan zeytin, sindirim sisteminden beyin sağlığına kadar pek çok alanda etkili bir koruma sağlamaktadır. Zeytinin içerisinde A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, protein, kükürt, klor, potasyum, sodyum, demir, omega-3 ve omega-6 gibi önemli mineralleri içerisinde barındırmaktadır.

Zeytin yağı en faydalı doğal ürünlerden biridir ve yaklaşık 5000 yıl öncesinde keşfedilmesinden bu güne yüksek besleyici değeri ile bilinir Kimyasal yapısı diğer doğal yağlara göre cildin doğal yağ yapısına yakındır. Böylece, özellikle kuru ciltler için mükemmel nemlendirici görevi görür. Aynı zamanda dirsekler ve dizler gibi çok kuruyan bölgeler için nemlendirici olarak kullanılabilir. Cilt dokusu üzerinde yenileyici etki ve düzenli kullanımda cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlar çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı zeytin yağı ve bir yumurta beyazının karışımından yapılan yüz maskesi mükemmel nemlendirme sağlar. Bu maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın aynı zamanda cilt tahrişlerini yatıştırmak ve iyileştirmek için de kullanılabilir. Aynı maske güneş yanıkları için de faydalıdır. Yalnızca etkilenmiş bölgelere direkt olarak uygulayın muhteşem kozmetik ürünleri ile, mükemmel faydalarının keyfini çıkarın.